Petr Janda

MenART+ s architektem Petrem Jandou

Setkání s architektem

Neděle 27. 4. 2025 10 - 16 h

Dům u Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí (prostory patří Galerii Hlavního města Prahy) 

Koupit
400 Kč student
800 Kč pedagog
(lze hradit ze šablon)

Petr Janda je český architekt a výtvarný umělec. Narodil se v roce 1975 ve Zlíně (tehdy ještě v Gottwaldově), kde také vystudoval Střední průmyslovou školu stavební. Odtud pokračoval ve studiu architektury na ČVUT v Praze, kde diplomoval v ateliéru prof. Jana Bočana. Paralelně ale také studoval na AVU v ateliéru monumentální tvorby u prof. Aleše Veselého.

V roce 2008 založil vlastní studio „brainwork“. Během své dosavadní kariéry posbíral nesčetné množství mezinárodních ocenění. Nejúspěšnější realizovanou stavbou v tomto ohledu je bezpochyby Revitalizace pražských náplavek Rašínova a Hořejšího nábřeží, Praha (2009–2019). V mezinárodní soutěži BigMat Award získal za tento projekt národní cenu v roce 2021 a již po druhé tak získal toto ocenění – spolu s BigMat Award 13‘, kdy získal národní cenu za Památník obětem komunismu v Liberci.

V letech 2011-14 byl členem představenstva České komory architektů a předsedou pracovní skupiny Propagace architektury. Dvakrát byl nominován na Architekta roku. Jako jeden ze čtyř českých architektů se dostal do finále ceny Miese van der Rohe.

„Nenacházíme se v období, kdy by platil jednotný sloh. Jsme v období, ve kterém proběhla revoluce digitálního zpracování projektů a na ni navazuje revoluce technologická. Výsledkem je, že je dosažitelné téměř cokoliv. K tomu přibyl nový faktor – environmentální morálka, jenž je bohužel dezinterpretován a často využíván k manipulaci. To neznamená, že bychom jej brali na lehkou váhu. Většina našich projektů pracuje se společenskou odpovědností, kontextualitou (často ve složitých historických a památkových vazbách), technologicky pokročilými řešeními snižujícími ekologickou zátěž, i provozní úsporností... Já bych ale řekl, že základní současné téma je udržitelnost prostřednictvím vyvážení harmonie přírodního a člověkem vytvořeného (vystavěného) prostředí.“

http://www.petrjanda.com/

Zobrazit více »

Obsah přednášky

  • Představení tvorby Petra Jandy se zaměřením na přístup, filosofii, techniky a technologie, témata… = návštěva „hlavy“ mentora
  • "Veřejné" konzultace prací studentů (tj. všichni uvidí a uslyší rady a podněty, které bude mentor studentům předávat)

Pan architekt Janda vás provede opravdu netradičním pohledem na současné možnosti architektury a možná bude klást více otázek k debatě vám, než vy jemu. Budeme se také zabývat otázkou, jak přiblížit architekturu dětem a studentům.

Setkání je koncipováno více jako seminář. Po celou dobu je možné se ptát, debatovat, konzultovat. Můžete se zúčastnit jak se svými studenty, pro které by takové setkání mohlo být přínosem, ale můžete dorazit i sami.

Účastnický poplatek je proto 400,- Kč za studenta a 800,- Kč za pedagoga (pedagogům bude vystaveno osvědčení o absolvování, program lze hradit ze Šablon). 

Seminář se bude realizovat při počtu minimálně 20 účastníků.

Neděle 27. 4. 2025 10 - 16 h

Dům u Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí (prostory patří Galerii Hlavního města Prahy) 

Koupit
400 Kč student
800 Kč pedagog
(lze hradit ze šablon)
MenArt Impuls

Desetiminutové příběhy s ambicí posunout všechny, kteří se o umění zajímají, s uměním pracují anebo ho studují.

Zjistit víc »

 

Přihlaste se k odběru novinek »