Violoncellista Tomáš Jamník, uznávaný interpret klasické i soudobé hudby, je znám i jako iniciátor hudebních projektů. V jeho hře je obzvlášť oceňována důkladná znalost přednášené skladby, práce s detaily a vřelá hudební komunikace s publikem. V roce 2006 zvítězil na mezinárodní soutěži Pražské jaro, stal se též finalistou a držitelem zvláštní ceny na soutěži Pierre Fourniere Award 2011 v Londýně. Jako sólista hostoval u významných českých i zahraničních orchestrů, mimo jiné Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, České filharmonie, Jerusalem Symphony Orchestra, Córdoba Symphony Orchestra a Philharmonia Orchestra London.
Uznáván je i jako komorní hráč, s houslistou Josefem Špačkem vydal kritikou oceňované album Paths věnující se skladbám českých autorů. V roce 2024 vystoupil jako sólista s Orchestrem Akademie komorní hudby, pod vedením dirigenta Václava Lukse provedl violoncellový koncert C dur Josefa Myslivečka. V rámci Festivalu Otakara Ševčíka provedl společně s dirigentem Jakubem Hrůšou obnovenou premiéru violoncellového koncertu skladatele Jiřího Temla. Tentýž koncert provedl s Ševčík Academy Orchestra na festivalu Young Euro Classic v Berlíně. Vedle interpretační kariéry je Tomáš nadšeným inovátorem v oboru klasické hudby.
Je autorem iniciativy Vážný zájem, od roku 2015 působí jako umělecký vedoucí Akademie komorní hudby a v roce 2019 se stal uměleckým ředitelem Ševčíkovy akademie.
Tomáš studoval hru na violoncello v Praze u Mirko Škampy, Martina Škampy a Josefa Chuchro, pokračoval v Lipsku u Petera Brunse a na berlínské Universität der Künste u Jens Petera Maintze. V roce 2023 dokončil svůj půlroční pobyt v USA v rámci Fulbright-Masarykova stipendia, díky kterému přednášel a vystupoval koncertně v New Yorku, Bostonu, Chicagu, Kansasu a dalších městech. Od října 2024 vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.
Požadavky na přihlášky
- věk: 11+
- velikost skupiny: max. 7 stipendistů, případně komorní soubor
- nahrávky – dvě skladby (jedna z nich může být i etuda)
- Ukázky je třeba nahrát (jako veřejný či neveřejný odkaz) na YouTube – viz. Podmínky přihlášek.