Radka Fišarová

muzikálový zpěv

korepetice: Jana Otáhalová

„S každým dalším rokem spolupráce s Akademií MenART ve mně roste hluboký obdiv vůči pedagogům základních uměleckých škol. Jako mentor mám jedinečnou možnost nahlédnout zblízka na úzké napojení pedagoga a žáka a vnímat, jak důležitou a mocnou roli má toto spojení pro další vnímání hudební cesty žáků, ale především pro jejich lásku k hudbě. Sdílení a propojování zkušeností mentora s praxí pedagoga a touhou začínajících umělců je neskutečně obohacující a dobrodružná cesta, na které získávají všechny strany. A přestože občas všichni musí překročit hranice své komfortní zóny, právě zde začíná skutečný tvůrčí proces a vzniká prostor pro objevování svých nových možností.

V dětství i dospívání jsem sama poznala několik výjimečných pedagogů, kteří mě zásadně ovlivnili a zasáhli. Byli to pedagogové, kteří uvnitř zůstali bádajícím dítětem a jsem nesmírně ráda, že s takovými učiteli se každý rok setkávám právě v Akademii MenART. Tato spolupráce je pro mě velkou motivací a je mi ctí, že mohu být součástí.”

Zpěvačka Radka Fišarová, uhrančivá dáma české muzikálové scény, zpívá a koncertuje od dětství. Díky muzikálovému představení Edith – vrabčák z předměstí (2000, plzeňské divadlo J. K. Tyla) se začala věnovat šansonu, žánru, jenž v současné době plní program jejích koncertů s doprovodným kvartetem a akordeonem a jejž interpretuje s takovou přesvědčivostí, že jí leckdo neřekne jinak než prostě „česká Edith Piaf“. Ale zúžit její hudební aktivity na muzikálovou scénu a repertoár legendární šansoniérky by rozhodně nebylo fér. Její začátky jsou spjaty s folkem a country, spolupracuje s celou řadou muzikantů napříč žánry, symfonickými orchestry, otevírá šansonům nové cesty díky netradičním aranžím (například ve spolupráci s předním skladatelem Alešem Březinou na CD Rendez-vous) a nedílnou součástí jejího repertoáru je i vlastní autorská tvorba. Ta je součástí i jejích nejnovějších hudebních nahrávek „Krámek s nadějí“ i vánočního alba „Ježíškovi…“

Radka Fišarová se zpěvem začala v pěti letech ve sboru Bambini di Praga, zároveň navštěvovala LŠU obor zpěv a kytara. Ve dvanácti letech založila vlastní country kapelu Auris, s níž vyhrála proslulou autorskou soutěž Porta a natočila i své první album Město. Vystudovala Konzervatoř Jaroslava Ježka a ještě během studia nazpívala písně k filmové adaptaci Škvoreckého povídky Eine kleine Jazzmusik a prvně nakoukla do muzikálové branže díky roli v české verzi muzikálu Hair. V pouhých dvaceti letech uspěla v konkurzu na svou první hlavní roli v životě – roli Evity ve stejnojmenném muzikálu a stala se nejmladší představitelkou této role vůbec. Její sólová diskografie vychází především z francouzského šansonu (Pocta Edith Piaf, Paris Paris, Pod pařížským nebem, Rendez-vous), hostovala však na řadě nahrávek různých žánrů (Velvet revolution, Ozvěny z kamene, Hladina zvlněná, Čarovánky).

Radka Fišarová má za sebou již dlouhou řadu muzikálových rolí v mnoha představeních (Hair, Evita, Divotvorný hrnec, Kleopatra, Řek Zorba, Tři mušketýři, Rebelové, Quasimodovi, Elixír života, Mamma Mia, Romeo a Julie, Kat Mydlář, Muž se železnou maskou atd.). Vyzkoušela si však také operu (Montezuma Lorenza Ferrera v Národním divadle), účinkovala v projektu Bernsteinova mše, pod taktovkou Caspara Richtera, a zahrála si hlavní roli i v inscenaci, s hudbou Petra Maláska, Lucrezia Borgia (Národní divadlo). Spolupracovala s Clarinet Factory, formací proslulou multižánrovými projekty. Několik let moderovala Noční Mikrofórum na Dvojce Českého rozhlasu. Se skupinou českých výtvarníků ve spolupráci s Galerií La Femme vystupovala na vernisážích v Brazílii, Kanadě či Ekvádoru.

Účinkovala v představeních Edith – vrabčák z předměstí (Nové divadlo Plzeň), Evita (Divadlo Studio Dva), Muž se železnou maskou, Kvítek Mandragory a v dalších představeních v divadle Broadway.  V současné době koncertuje s programem Pocta Edith Piaf na Malé scéně Studia Dva a na Tvrzi v Divicích, společně s běloruským akordeonistou Aliaksandrem Yasinkým a doprovodnou kapelou (Ondřej Kabrna – klavír, Miroslav Linka- kytara, Petr Dvorský- kontrabas, Radek Doležal- bicí, Dominik Budlovský- step). S koncertním česko-francouzským programem též často hostuje s filharmoniemi u nás a na Slovensku.

Výraznou kapitolou v jejím profesním životě je také pedagogická činnost (Pražské konzervatoři, KJJ, workshopy v rámci projektu festivalu ProArt, mistrovské kurzy – spolupráce se ZUŠ Natanael), působila, jako asistent pedagoga. V současné době vyučuje zpěv na VOŠH.

Je autorkou úspěšné hudební soutěže Chci Tě slyšet! 2021.

 

Informace k přihláškám do skupiny Radky Fišarové

Věk: 12 + 

Plánovaný maximální počet vybraných účastníků: maximálně 8 žáků a jejich pedagogové 

Repertoár pro nahrávku v přihlášce: 2 písně – minimálně jedna z nich v češtině 

Nahrávka z hodiny v ZUŠ s klavírem nebo jiným akustickým nástrojem – ideálně včetně krátkého rozezpívání BEZ MIKROFONU. NEPOSÍLEJTE nahrávky z koncertu, s podkladem, s mikrofonem. 

Ukázky je třeba nahrát (jako veřejný či neveřejný odkaz) na YouTube – viz. Podmínky přihlášek.

Prosíme, uveďte, zda studenti hrají na nástroj, případně pokud sami skládají. 

Upozorňujeme, že nesplnění všech podmínek (obecné podmínky + specifické podmínky mentora) může být důvodem k vyřazení přihlášky.

Přihlášky přijímáme do 31. 3. 2024.

 

Program 2024/2025

23. – 25. 8. 2024 Olomouc

5.10. 2024          Praha

23.11. 2024       Praha

25.1. 2025         Praha

5. 4. 2025           Praha

17.5. 2025         Praha

Termíny jsou předběžné a mohou se změnit!