Lucie Lomová

komiks

Pokud rádi kreslíte a baví vás vyprávět příběhy, právě pro vás je možná určena tahle skupina, kde se budeme zabývat komiksem. Prozkoumáme vztah textu a obrazu, seznámíme se se základními principy komiksové tvorby. Projdeme jednotlivými fázemi při práci na komiksu od nápadu přes jeho strukturování až k finální kresbě. Budeme si hrát, improvizovat, pracovat samostatně i s ostatními. Komiks má mnoho podob a já bych vám chtěla pomoct hledat tu, která je vám nejbližší.

Lucie Lomová je známou komiksovou autorkou a ilustrátorkou. Kreslí a píše odmalička. Vystudovala dramaturgii na DAMU, ale v divadle pracovala jen krátce. Začala publikovat kreslené vtipy ještě jako studentka, tehdy také spolu se svou sestrou, malířkou Ivanou Lomovou, vymyslely první příběh o myškách Anče a Pepíkovi, který vyšel jako samostatný sešit na jaře 1989. Další jejich dobrodružství už psala a kreslila Lucie sama, po celá 90. léta příběhy vycházely v časopise Čtyřlístek. Později se pro velký ohlas dočkaly dvojího knižního vydání, divadelního zpracování a také překladu do cizích jazyků. Autorka se podílela jako scénáristka a výtvarnice i na třináctidílném animovaném seriálu Anča a Pepík, který vznikl v České televizi (2017, 2022), stejně jako na počítačových hrách pro web Déčka.

V novém tisíciletí se Lucie začala věnovat komiksu pro dospělé. Její knížka Anna chce skočit (2006) se stala prvním českým komiksem vydaným ve Francii. Její české vydání následovalo o rok později. Také další dvě alba vyšla v obou jazycích zároveň – Divoši (2011), příběh založený na skutečných událostech z roku 1908, kdy známý cestovatel a botanik A. V. Frič přivezl do Prahy indiána Čerwuiše, a detektivní komiks z divadelního prostředí Na odstřel (2014). Ke tvorbě pro děti se mezitím vrátila knihou Zlaté české pohádky (2008), kde zpracovala do komiksové podoby pět známých pohádek Karla Jaromíra Erbena. Zatím její poslední knihou je komiksový deník Každý den je nový (Labyrint, 2022).

Její další tvorbu můžete znát z kratších i delších komiksů a ilustrací v různých časopisech a českých i mezinárodních sbornících. Od r. 2011 spolupracuje s webem Déčka České televize, zejména na výtvarné podobě oblíbených Adventních kalendářů.

Lucie působila také jako pedagog: vyučovala komiksový scénář na Literární akademii Josefa Škvoreckého (2009 – 2011), poté tři roky učila v Plzni na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Má také hodně zkušeností z workshopů s dětmi i dospělými u nás i ve světě.

Pobývala na tvůrčích rezidencích v Angoulême, Linci, Lipsku a Broumově.

Je nositelkou pěti cen Muriel a Zlaté stuhy. V roce 2022 byla vyznamenána francouzským Řádem umění a literatury v hodnosti rytíře.

 

Informace k přihláškám do skupiny Lucie Lomové 

Věk: 10 +   

Plánovaný maximální počet vybraných účastníků: maximálně 10 žáků/studentů a jejich pedagogové  

Tato skupina se bude zabývat komiksovou tvorbou. K přihlášce, prosíme, připojte fotodokumentaci prací žáka/studenta (5 fotografií) z oblasti komiksu či ilustrace. Vybírejte práce dokládající autorský „rukopis“ (ne anime). Těšíme se na dopisy od žáků/studentů proč by se rádi dostali do této skupiny, a na doporučující dopisy od pedagogů, proč hlásí právě tohoto žáka či studenta.  

Přihlášky přijímáme do 31. 3. 2024. 

Termíny setkání: 

23. – 25. 8. 2024 – Olomouc

23. 11. 2024 – Praha

15. 2. 2025 – Praha

11. 4. 2025 – Praha

Termíny jednodenních setkání vycházejí z časových možností mentorů a mohou se v průběhu roku změnit. 

 

 

Program 2024/2025
23/11/2024 Praha

II. setkání Akademie MenART

15/2/2025 Praha

III. Setkání Akademie MenART

11/4/2025 Praha

IV. setkání Akademie MenART

Archiv událostí 2024/2025
23/8/2024 - 25/8/2024 Olomouc

Zahájení 7. ročníku Akademie MenART