Na tiskové konferenci, která proběhla 18. března, představil Mezinárodní hudební festival Pražské jaro projekty, jež se soustředí na budoucnost české hudby.
Je nám velkou ctí, že opět můžeme být součástí Pražského jara, kde již po osmé završí absolventi Akademie MenART koncertem s názvem Salon ZUŠ svou roční spolupráci s našimi mentory. „Tento koncert je významným svátkem nejmladších talentů, a rovněž inspirativním setkáním generací, které spojuje hluboký vztah k hudbě a umění. Je radost sledovat, jak se pod vedením výjimečných mentorů rozvíjí mladé osobnosti, jež do klasické hudby vnášejí svěží pohled a novou energii. Vnímáme jako důležité a je nám mimořádnou ctí, že právě Pražské jaro vytváří prostor i pro nejmladší talenty“ uvádí ředitelka Akademie MenART Dana Syrová. „Je nesmírně důležité mladý talent nejen včas podchytit, ale trpělivě a s velkou péčí mu pomáhat se rozvíjet. Účinkování na Pražském jaru je pro studenty Akademie velkou motivací zlepšovat se, překonávat překážky a ponořit se do světa hudby. Je skvělé, že Pražské jaro je součástí tohoto záslužného projektu, kterým MenART je, od samého počátku,“ dodává Pavel Trojan.
Letošní Salon ZUŠ přivítá absolventy pěvecké a dechové sekce, kteří pracovali pod vedením sopranistky Kateřiny Kněžíkové, dirigenta a hornisty Radka Baboráka, hobojisty Vladislava Borovky a fagotisty Tomáše Františe. Na koncertě pod taktovkou Radka Baboráka uvedeme ve světové premiéře novou skladbu Emilyno jaro inspirovanou básní 1472 básnířky Emily Dickinson, fascinující postavou světové poezie. Na objednávku Pražského jara skladbu pro fagoty, hoboje, lesní roh a zpěv připravuje skladatelka Beata Hlavenková, dvojnásobná držitelka nominace na Českého lva a zakládající mentorka Akademie MenART.
Na tiskové konferenci Pražského jara vystoupil se svou autorskou skladbou i náš stipendista Akademie MenART Timofey Golev. Svůj vstup zvládl skvěle. Gratulujeme.
Timofey Golev (17 let) je žákem Martina Srpka Konvičky na ZUŠ Ratibořická v Praze. Aktivně se zajímá a účastní dění spojeného se současnou hudební a literární scénou. Hudbě se věnuje od dětství: ovládá hru na klavír, klarinet a alt saxofon a aktuálně se věnuje také skladbě. Nejhlubší zaujetí podle svých slov postupem času nalezl v jazzu, moderní vážné hudbě a improvizaci. V roce 2023 se stal absolutním vítězem Celostátní skladatelské soutěže MŠMT a získal první cenu v kategorii „Hudební skladba“ pod patronací Vlastislava Matouška v soutěži Face2Art. V roce 2024 byl vybrán mezi 6 stipendistů Akademie MenART do sekce autorské tvorby pod vedením Beaty Hlavenkové. Zde se věnuje psaní skladeb soudobě jazzového charakteru, zkoumání kompozičních přístupů v široké škále žánrů, pokročilé práci s harmonií, originálnímu rozvíjení nápadu a hledání individuálního skladatelského jazyka.