Konec prázdnin a start nového školního roku patřil zahájení roční práce stipendistů Akademie MenART pod vedením předních českých umělců napříč uměleckými obory.
Konec prázdnin a start nového školního roku patřil zahájení roční práce stipendistů Akademie MenART pod vedením předních českých umělců napříč uměleckými obory.
Mimořádné zázemí a inspirativní přátelskou atmosféru ZUŠ Kroměříž nejprve zažily skupiny pod vedením pěvkyně Kateřiny Kněžíkové, klavíristy a docenta pražské HAMU, Ivo Kahánka a koncertního mistra České filharmonie a PKF – Prague Philharmonia Jana Fišera, o týden později pak patřil úvodním intenzivním pracovním setkáním s klavíristou Karlem Košárkem, flétnistou a vyhledávaným pedagogem Janem Ostrým, zpěvačkou Radkou Fišarovou, saxofonistou a hudebním skladatelem Marcelem Bártou, malířem Martinem Velíškem, ilustrátorkou Lelou Geislerovou nebo choreografem a tanečníkem Janem Kodetem.
„Čas je jedna z nejcennějších věcí, které člověk v životě má. Já jsem šťastná, že sama za sebe mohu říct, že věnovat se mladým lidem a předávat jim něco z toho, co jsem se naučila, je tou nejvíce naplňující věcí v mém životě,“ vysvětluje pěvkyně Kateřina Kněžíková motto Akademie MenART, 'inspirativní setkání jsou v životě zásadní', v jehož duchu probíhá celý program.
V atmosféře vzájemného sdílení a inspirace se stipendisté věnovali nejen svému interpretačnímu umění, ale též vědomé práci se svým tělem, která je nedílnou součástí výbavy každého úspěšného interpreta. Průvodkyní prvním skupinám stipendistů byla certifikovaná lektorka jógy a fyzioterapie, Olga Tajovská. Pod jejím vedením probíhaly skupinové lekce fyzioterapie a relaxace, stipendisté měli možnost využít i individuální konzultace. Intenzivní dny byly ukončeny večerními programy – společnou debatou s mentory a poutavou přednáškou Iva Kahánka o zásadním tématu každého interpreta – o trémě, jak se s ní vyrovnat, a naopak ji využít pro lepší výkon. Na druhý víkend připravili organizátoři kromě společných debat pro všechny zúčastnění překvapení v podobě večerního happeningu, který proměnil budovu hostitelské ZUŠ v procházku mezi světlem, stíny a hudbou.
První prodloužený víkend v září patřil zahájení roční cesty stipendistů Akademie Menart ze skupiny fyzického básníka, herce a osobitého všestranného umělce Petra Váši. Vybraní žáci a pedagogové ZUŠ literárně – dramatického oboru se vydali na cestu uměleckého růstu napříč obory. Hostitelská ZUŠ Bechyně se tak proměnila v jedno velké nadčasové divadlo, ve kterém nechybí slova, pohyb, zvuk, výtvarný jazyk, ba ani pravěký punk.
Stipendium Akademie MenART letos získalo 206 talentovaných žáků a jejich pedagogů, kteří dostali příležitost rozvíjet svůj talent i pedagogický um ve spolupráci 12 ti významných uměleckých osobností. Absolventské výstupy stipendistů bude hostit mj. i celostátní festival ZUŠ Open.
Desetiminutové příběhy s ambicí posunout všechny, kteří se o umění zajímají, s uměním pracují anebo ho studují.
Přihlaste se k odběru novinek »