Dvě významné osobnosti české klasické scény a mentoři Akademie MenART chystají již podruhé tento společný večer. Spojuje je mistrovství ve svém oboru a velkorysá podpora, kterou věnují nastupující generaci. „Mezi talentovaným žákem a profesionálním umělcem je jistě spousta rozdílů v dovednostech a zkušenostech, ale v jedné věci jsou – nebo by měli být – stejní: oba by měli cítit intenzivní touhu vyjadřovat se hudbou,“ doplňuje zakládající mentor Akademie MenART Ivo Kahánek.
Na podiu je tento večer doplní mladí hudebníci z MenARTu.
Mladistvou virtuositu představí nadaní klavíristé, laureáti řady ocenění ve svých věkových kategoriích: Denis Stefanov a Semjen Yakimov z Gymnázia Hlavního města Prahy, kteří studují pod vedením pedagogů Petra Toperczera a Libuše Tiché, Nora Lubbadová ze ZUŠ Olešská, kde ji vede pedagožka Jaromíra Šnederflerová Tuto trojici doplní mladičké Magda Kovářová ze ZUŠ Frýdek - Místek pod vedením pedagožky Libuše Vondráčkové a Vivi Nguyen ze ZUŠ Jižní město, která pracuje v klavírní třídě Jarmily Holcové. Koncert otevře Sweg Trio příčných fléten ze ZUŠ Vysoké Mýto, které vede pedagožka Lada Štěpánková Polcarová. Na flétnu se představí ještě letošní stipendistka, mladičká Johana Švejnohová ze ZUŠ Česká Lípa, kterou vede pedagožka Michaela Mühlhansová, společně se svým pedagogem nyní již na Pražské konzervatoři Janem Ostrým vystoupí jeho nynější žákyně Alice Štěpánková, absolventka ZUŠ J. A. Komenského Studénka ve flétnové třídě Markéty Tulejové. Na příčnou flétnu se také představí Štěpánka Petrová ze ZUŠ Jihlava, pod vedením pedagožky Dany Slavíkové.
Tato koncertní řada vypráví o setkávání mistrovství současné umělecké špičky, společné vášně a jiskřivé energii nejmladší generace. Ti, kteří došli na pomyslný vrchol, který cesta umělce nabízí, jsou připraveni předávat, sdílet a inspirovat nastupující generaci. Společně se zanoří do fascinujících témat, které studium umění nabízí a které otevírá otázky samé podstaty našeho lidství a snažení. Na pódiu se během večera vystřídají jak oba mentoři, výsostní interpreti, tak i jejich absolventi, mladí z Akademie MenART ve společně sestaveném programu.
Ivo Kahánek je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Patří k umělcům, kteří přirozeně spojují naprosto skvělé technické zvládnutí hry s působivou interpretací nevšední emocionální síly a hloubky. Kahánek uvádí se zralým technickým nadhledem takřka vše od baroka po modernu s těžištěm v romantické hudbě a ve světě je považován přímo za specialistu na interpretaci české hudby. Díky svému daru okamžitě navázat citovou vazbu s publikem si však vydobyl pozici interpreta, od něhož publikum slyší rádo cokoli, protože to zkrátka stojí vždy za to.
Jan Ostrý začal hrát na flétnu u prof. V. Žilky a poté za vedení prof. F. Malotína na Pražské konzervatoři. Ve studiích pokračoval na CNR de Versailles (prof. Ch. Rayneau), a později jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě proslulého flétnisty Ph. Bernolda, kde ukončil studium jednomyslným udělením prestižní 1. ceny. Je vyhledávaným pedagogem, sólovým i komorním hráčem.
Silvie Ježková absolvovala studium hry na klavír na pražské konzervatoři (E. Boguniová) a Akademii múzických umění (Doc. Boris Krajný a Prof. Ivan Klánský). V hudebním vývoji ji velmi obohatilo setkání s předními osobnostmi světové komorní hudby. Absolvovala řadu mezinárodních mistrovských kurzů .Soustavně se věnuje komorní hře v různých nástrojových kombinacích. Dlouhodobě spolupracuje s houslistou Romanem Patočkou, je též klavírní partnerkou Jana Ostrého. Jako komorní hráčka účinkovala na festivalu Pražské Jaro, na festivalech Lange Nacht der Musik ve Vídni, v Paříži a dalších. Natočila snímky pro ÖRF, Radio 4 Netherlands a Český rozhlas. Od roku 2000 působí Silvie Ježková na Pražské konzervatoři a je vyhledávanou korepetitorkou na mezinárodních mistrovských kurzech.
Program
Johan Christian Bach (1735-1782): Sonáta C Dur: Allegro
Alice Štěpánková (absolventka ZUŠ Jihlava, ped. Dana Slavíková, Pražská konzervatoř, ped. Jan Ostrý)
a Jan Ostrý – příčné flétny
Silvie Ježková – klavírní spolupráce
Domenico Scarlatti (1685-1727): Sonáta E dur
Robert Schumann (1810-1856): „Dítě usíná“ z cyklu Dětské scény
Francis Poulenc (1899-1963): Večery v Nazelles, FP 84, č. 1 Vif et gai
Vivi Nguyen – klavír (ZUŠ Jižní Město, ped. Jarmila Holcová)
Dominik Josef Škroup (1766-1830) : Koncert G Dur: Allegro
Johana Švejnohová – příčná flétna (ZUŠ Česká Lípa, ped. Michaela Mühlhansová)
Silvie Ježková – klavírní spolupráce
Bedřich Smetana (1824-1884) - Vzpomínka op. 4, č. 3 (z cyklu Črty)
Isaac Albéniz (1860-1909): Malagueña op. 165, č. 3
Magdaléna Kovářová – klavír (ZUŠ Frýdek - Místek, ped. Libuše Vondráčková)
Bedřich Smetana (1824-1884): V Čechách (z cyklu Sny)
Macbeth a čarodějnice
Ivo Kahánek – klavír
přestávka
Jiří Hudec (nar. 1953): Impromptus, č.3
Gregory Yasinitsky (nar. 1953): Jazz suite: Southern Exposure
SWEG TRIO: Markéta Pešková, Anna Salášková, Denisa Müllerová – příčné flétny
Sergej Rachmaninov (1873-1943): Etuda es moll op. 39 č. 5.
Semjen Yakimov – klavír (Gymnázium a Hudební škola hl. města Prahy, ped. Libuše Tichá)
Albert Périlhou (1846 – 1936): Ballada pro flétnu a klavír
Štěpánka Petrová – příčná flétna (ZUŠ Jihlava, ped. Dana Slavíková)
Silvie Ježková – klavírní spolupráce
Sergej Prokofjev (1891-1953): Sonata č.1, op.1
Denis Stefanov – klavír (Gymnázium a Hudební škola hl. města Prahy, ped. Petr Toperczer)
Bedřich Smetana (1824-1884): České tance 2. řada op. 21: II Slepička
Ferenz Liszt (1811- 1886): Transcendental Études, č. 1
Nora Lubbadová – klavír (ZUŠ Olešská, ped. Jaromíra Šnederflerová)
Gabriel Fauré (1845-1924): Fantazie, op. 79 pro flétnu a klavír
Jan Ostrý – příčná flétna, Ivo Kahánek - klavír
Další koncerty této řady:
12/4/2024 – Radka Fišarová
11/10/2024 – Michaela Fukačová a Pavel Steidl
22/11/2024 – Jan Fišer a Jiří Kabát