Radka Fišarová

muzikálový zpěv

V životě jsem měla velké štěstí na učitele, jak na ZUŠ, tak na konzervatoři. Mými učiteli se postupně stávaly také moje hudební vzory a řada mých kolegů z různých koutů světa, se kterými jsem měla možnost se setkat, spolupracovat, tvořit. V posledních letech jsou mými nejlepšími učiteli děti. Některá setkání pro mě byla zásadní a změnila celé mé dosavadní vnímání.

Zpěv a hudbu jsem dlouho vnímala, jako samozřejmost. Dnes v ní vidím řemeslo a poslání. Každým rokem si uvědomuji, jak důležité je kvalitní vedení a výchova (nejen) k hudbě. Jsem velmi vděčná za naše skvělé Základní umělecké školy a projekty, které je podporují. Je to základ našich tradic a naší kultury.

Akademie MenART je unikátní projekt. Být jeho součástí je úžasnou a dobrodružnou příležitostí pro sdílení zkušeností a probouzení nových vizí mezi žákem, učitelem a mentorem. Naše pozice se často stírají a otevíráme společně nové prostory, srdce, zájem, touhu, radost, odvahu…vše co k hudbě patří. Při našich prvních setkáních vlastně nikdo netuší, co vše se v nás skrývá…

Zpěvačka Radka Fišarová, uhrančivá dáma české muzikálové scény, zpívá a koncertuje od dětství. Díky muzikálovému představení Edith – vrabčák z předměstí (2000, plzeňské divadlo J. K. Tyla) se začala věnovat šansonu, žánru, jenž v současné době plní program jejích koncertů s jazzovým kvartetem a akordeonem a jejž interpretuje s takovou přesvědčivostí, že jí leckdo neřekne jinak než prostě „česká Edith Piaf“. Ale zúžit její hudební aktivity na muzikálovou scénu a repertoár legendární šansoniérky by rozhodně nebylo fér. Její začátky jsou spjaty s folkem a country, spolupracuje s celou řadou muzikantů napříč žánry, symfonickými orchestry, otevírá šansonům nové cesty díky netradičním aranžím (například ve spolupráci s předním skladatel Alešem Březinou na CD Rendez-vous) a nedílnou součástí jejího repertoáru je i vlastní autorská tvorba.

Radka Fišarová se zpěvem začala v pěti letech ve sboru Bambini di Praga, zároveň navštěvovala LŠU obor zpěv a kytara. Ve dvanácti letech založila vlastní country kapelu Auris, s níž vyhrála proslulou autorskou soutěž Porta a natočila i své první album Město. Vystudovala Konzervatoř Jaroslava Ježka a ještě během studia nazpívala písně k filmové adaptaci Škvoreckého povídky Eine kleine Jazzmusik a prvně nakoukla do muzikálové branže díky roli v české verzi muzikálu Hair. V pouhých dvaceti letech uspěla v konkurzu na svou první hlavní roli v životě – roli Evity ve stejnojmenném muzikálu a stala se nejmladší představitelkou této role vůbec. Její sólová diskografie vychází především z francouzského šansonu (Pocta Edith Piaf, Paris Paris, Pod pařížským nebem, Rendez-vous), hostovala však na řadě nahrávek různých žánrů (Velvet revolution, Ozvěny z kamene, Hladina zvlněná, Čarovánky).

Radka Fišarová má za sebou již dlouhou řadu muzikálových rolí (Káča v Divotvorném hrnci, Kleopatra a Fulvia v muzikálu Kleopatra, Vypravěčka v Řeku Zorbovi, Anna ve Třech mušketýrech, Alžběta v Rebelech, Esmeralda v Quasimodovi, dvojrole Heleny/Edity v Elixíru života, Mamma Mia, Romeo a Julie). Vyzkoušela si však také operu (Montezuma Lorenza Ferrera v Národním divadle), účinkovala v projektu Bernsteinova mše, pod taktovkou Caspara Richtera, a zahrála si hlavní roli i v inscenaci, s hudbou Petra Maláska, Lucrezia Borgia (Národní divadlo). Spolupracovala s Clarinet Factory, formací proslulou multižánrovými projekty. Několik let moderovala Noční Mikrofórum na Dvojce Českého rozhlasu. Se skupinou českých výtvarníků ve spolupráci s Galerií La Femme vystupovala na vernisážích v Brazílii, Kanadě či Ekvádoru.

Účinkovala v představeních Edith – vrabčák z předměstí (Nové divadlo Plzeň), Evita (Divadlo Studio Dva), Muž se železnou maskou, Kvítek Mandragory a v dalších představeních v divadle Broadway.  V současné době koncertuje s programem Pocta Edith Piaf na Malé scéně Studia Dva a na Tvrzi v Divicích, a také s programy Madamme de Paris, či Evita-seňora de Argentina, společně s běloruským akordeonistou Aliaksandrem Yasinkým a doprovodnou kapelou (Ondřej Kabrna - klavír, Miroslav Linka- kytara, Petr Dvorský- kontrabas, Radek Doležal- bicí, Dominik Budlovský- step). S koncertním česko-francouzským programem též často hostuje s filharmoniemi u nás a na Slovensku.

Výraznou kapitolou v jejím profesním životě je také pedagogická činnost (Pražské konzervatoři, KJJ, workshopy v rámci projektu festivalu ProArt, mistrovské kurzy - spolupráce se ZUŠ Natanael). V současné době působí, jako asistent pedagoga a vyučuje zpěv na VOŠH.

Je autorkou úspěšné hudební soutěže Chci Tě slyšet!

 

Informace k přihláškám do skupiny Radky Fišarové

Věk: 12 + 

Plánovaný maximální počet vybraných účastníků: maximálně 8 žáků a jejich pedagogové 

Repertoár pro nahrávku v přihlášce: 2 písně – minimálně jedna z nich v češtině 

Nahrávka z hodiny v ZUŠ s klavírem nebo jiným akustickým nástrojem – ideálně včetně krátkého rozezpívání bez mikrofonu. Neposílejte nahrávky z koncertu, s podkladem, s mikrofonem. 

Prosíme, ukázky nahrajte na YouTube a do přihlášky vložte odkaz. 

Prosíme, uveďte, zda studenti hrají na nástroj, případně pokud sami skládají. 

Přihlášky přijímáme do 31. 3. 2023.

Program 2023/2024
11/5/2024 Praha

VI. setkání Akademie MenART

19/5/2024 Divadlo Minor, Praha

MenART Session

Archiv událostí 2023/2024
25/8/2023 - 27/8/2023 Kroměříž

I. Setkání Akademie MenART

7/10/2023 Praha

II. setkání Akademie MenART

25/11/2023 Praha

III. Setkání Akademie MenART

10/2/2024 Praha

IV. setkání Akademie MenART

7/4/2024 Praha 3 - Čítárna Unijazz

MenART+/ Radka Fišarová a Pavel Borský

12/4/2024 Atrium Žižkov

Hudební odyssea: Radka Fišarová a mladí

13/4/2024 Praha

V. setkání Akademie MenART