Stipendijní akademie mentoringu uměleckého vzdělávání

Marcel Bárta

Hudba je jedinečný způsob vyjádření našich myšlenek, pocitů, emocí… Rád bych během našeho setkávání propojil více svět improvizace se samotnou tvorbou, kompozicí, od zachycení nápadu kmožnostem jeho rozvíjení, hlouběji pracovat se zvukem, barvou, energií, vším co nám pomůže lépe vyprávět náš příběh… Každý znás je jedinečný, jinak namíchaný, má vsobě něco co ho charakterizuje. Tvoření je základní princip, kdy pomocí hry, improvizace rozvíjíme a odkrýváme toto vnás, poznáváme sebe a svět. Proces je mnohdy důležitější než výsledek… je to radost okamžiku, prožívání teď a tady.  Nebojme se chyby, to ona je důležitým momentem vystoupení zkomfortní zóny a otvírá nám nové světy…

 

Saxofonista, klarinetista, skladatel avýtvarník. Během studia klasické hudby na konzervatoři v Plzni, obor klarinet, se stále více věnoval hře na alt saxofon a samostudiu jazzu a improvizované hudby. Ješte během studií založil svou první jazzovou skupinu Expression a spolupracoval s předním plzeňským trumpetistou Františkem Kučerou. V roce 1996 se stal členem Contrabandu Milana Svobody. K alt saxofonu přibírá ještě sopran saxofon a bassclarinet, později tenor saxofon.

Je zakládajícím členem kapely Vertigo Quintet a dua DoMa Ensemble s violoncellistkou a zpěvačkou Dorotou Barovou a elektrické kapely MUFF. Je členem experimentální kapely Petra Zelenky Projekt Z, dále je členem kapel Face of The Bass Jaromíra Honzáka,Tomáš Hobzek Quartet, Bucinatores Orchestra a Pigeon Saxophone Quartet, účinkuje v rozšířené kapele Points Oktet.
V posledních letech se intenzivně věnuje skladbě, kterou vyučuje na VOŠ Jaroslava Ježka, a též vyučuje hru na saxofon na ZUŠ Jana Hanuše. Společně s Petrem Zelenkou je autorem projektu Improvising (Ob)session v kavárně Potrvá, zaměřeného na volnou improvizaci. Podílel se na scénické hudbě k divadelní performanci Nude Ants s tanečníky Irinou Andreevou a Andre jollesem (Theater Novogo Fronta). Vystupoval v divadle Vizita Jaroslava Duška, v improvizačním představení Simony Babčákové Sekec Mazec a s výtvarníkem Petrem Niklem. Spolu s DoMa Ensemble a básníkem Davidem Růžičkou tvoří Varietní trio Konráda Kapitoly v improvizovaném hudebně - poetickém pásmu. Od roku 2014 je členem pohybového divadla Farma v jeskyni, pro které vytvořil hudbu a zároveň účinkuje v představeních Informátoři, Navždy spolu a Útočiště.

Dále hrál a nahrával: Andrea Keller (Australia), Rich Perry (USA), Ingrid Jensen (Canada), Javier Girotto (ARG), Demian Cabaud (Argentina), Neil Ochoa (Venezuela), Michal Tokaj (PL), Lukas Zyta (PL), Mark Aanderud( mex), Hernan Hecht (argentina), David Dorůžka, Tara Fuki, Tiburtina Ensemble, Marta Topferová, Lanugo, Ondřej Konrád & Gumbo, Baterky, Ivan Gutierrez, Prague Big Band, Beata Hlavenková, Lenka Dusilová, Ivan Acher, Marek Novotný, Vladimír Václavek.

Debutové album kapely Vertigo Quintet bylo oceněno cenou akademie populární hudby Anděl jako nejlepší album Roku 2005, alba live u Staré paní a Vertigo Quintet & Dorota Barová byly na tuto cenu nominovány. Nejnovější album Metamorphosis získalo cenu Tais Awards za nejlepší album roku 2011 a cenu Akademie populární hudby "Anděl" za nejlepší album roku 2011 v kategorii Jazz&Blues.

Jako výtvarník je samouk. Po prvotní tvorbě kreseb, pastelů a různých objektů, se setkává spřístrojem zvaným  meotar a objevuje osobitou techniku ponejprv promítaných a následně prosvěcovaných koláží. Ilustroval několik básnických sbírek Davida Růžičky, navrhl a vytvořil nespočet obalů CD a plakátů pro různé příležitosti.

Archiv událostí 2021/2022
27/8/2021 Kroměříž

I. setkání MenART

6/11/2021

II. setkání

12/2/2022

III. setkání

9/4/2022

IV. setkání