Jana Švadlenková

lesní roh a práce se soubory

"Je mi ctí naskočit do programu MenART a věnovat se mladým hornistům a jejich pedagogům. Učení je pro mě velikou inspirací a motivací. Každý student přináší novou výzvu, energii a následně společnou radost z úspěchu. Velice si vážím, že byl do projektu MenART zapojen právě lesní roh. Začátky hry jsou náročné, vyžadují trpělivost a pečlivost. Než se ozve první kvalitní tón, trvá to i několik měsíců. To je možná důvod, proč děti studium vzdají a malých hornistů ubývá. O to více se těším na všechny, kteří se do MenARTu přihlásili a mají zájem svou hru zdokonalovat. Bude mi potěšením se s vámi poznat."

Narozena v Táboře, vystudovala Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Bedřicha Tylšara, Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze pod vedením prof. Zdeňka Tylšara a zároveň  Universität der Künste v Berlín, pod vedením Christiana Dallmanna. Zde mimo jiné získala vzdělání v interpretaci dobových nástrojů. V roce 2013 ukončila doktorské studium na HAMU v oboru teorie interpretace a získala titul Ph.D. 

Je vítězkou několika soutěží (Concertino Praga 1998, Soutěž dechových nástrojů v Brně, 1998 - také absolutní vítězství, 2005, Mezinárodní soutěž žesťových nástrojů v Brně 2007). V roce 2007 získala čestné uznání na Mezinárodní interpretační soutěži Pražské jaro. 

Předchozí angažmá ji přivedlo do České filharmonie, Komorní filharmonie v Brémách a Staatskapelle Dresden. Od roku 2013 je první hornistkou Symfonického orchestru Českého rozhlasu. 

Spolupracuje s barokními orchestry Musica Florea, Cpella Regia, Collegium 1704, AKAMUS Berlin. Jako sólistka vystupovala s Komorní filharmonií Pardubice, Symfonickým orchestrem hl. města Praha FOK  a Symfonickým  orchestrem Českého rozhlasu.  

Vyučuje na Pražské konzervatoři a na HAMU v Praze. Pravidelně je lektorkou na kurzech miniHORN.