Jan Ostrý

příčná flétna

Mentoringový program Akademie MenART, který unikátně propojuje „tvůrčí čtyřúhelník“ – mladý umělec – mentor – pedagog – rodič, jednoznačně ukazuje, že jde o šťastnou symbiózu. Spojuje totiž v sobě prvky výuky, veřejného vystoupení ale i přátelského setkání s lidmi, kteří všichni milují hudbu. Takže mimo veškeré technické a odborné aspekty se zde společně učíme nejen prostřednictvím hudby mluvit a ideálně také něco říkat, ale hlavně říkat něco jeden druhému, a to ve všech významech toho slova… Je mi ctí, že mohu v rámci šestého ročníku již popáté stát nablízko na cestě mladých talentů a mít možnost zažívat výjimečné společenství. Těším se, že letos se mé působení v Menartu obohatí o spolupráci s kolegou Jiřím Kabátem, se kterým se budeme věnovat vybraným komorním souborům.  

Jan Ostrý začal hrát na flétnu u prof. V. Žilky a poté za vedení prof. F. Malotína na Pražské konzervatoři. Ve studiích pokračoval na CNR de Versailles (prof. Ch. Rayneau), a později jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě proslulého flétnisty Ph. Bernolda, kde ukončil studium jednomyslným udělením prestižní 1. ceny. V průběhu svého studia se zúčastnil mistrovských kurzů u předních flétnistů, jakými jsou B. Kuijken, K. Hünteler, A. Marion, J. Zoon, či K. Zoeller.

Vystupoval na významných koncertech a festivalech, mimo jiné na festivalu Styriarte v Grazu (založený pro projekty N. Harnoncourta), Haydn Festspiele v Eisenstadtu, pro Holandský rozhlas v Concertgebouw Amsterdam, festivalu Dny Pierra Bouleze v Lyonu a St.-Etienne (za vedení P. Bouleze), Pražském jaru, Svatováclavském hudebním festivalu, festivalu rozhlasu ORF Eggenberger Schosskonzerte v Grazu, Haydnovy hudební slavnosti, Martinů Fest ve Vídni, Mezinárodním flétnovém festivalu v Maastrichtu, festivalu Mitte Europa, Smetanově Litomyšli, festivalu Concentus Moravie (s PKF a J. Bělohlávkem), Saison Tchéque ve Francii a řadě dalších.

Spolupodílel se na řadě nahrávek pro vydavatelství Studio Matouš, Supraphon, Naxos, Nimbus Records, Český rozhlas, ORF, France Musique či Avro Klassiek. V koncertní sezoně 1999/2000 byl sólo-flétnistou v „Orchestre National de Lyon“, v sezóně 2001/2002 působil na stejném postu v „Den Norske Operaen Oslo“.

V současné době vede flétnové třídy na Pražské konzervatoři a Fakultě umění Ostravské univerzity. Jako vyhledávaný pedagog je zván k výuce na řadě mistrovských kurzů a účasti v odborných porotách, např. Academie International d’Eté v Nice, Internationale Meisterkurse ve Vaduzu, Universität fur Musik und darstellende Kunst ve Vídni, Conservatoire national supérieur de Musique v Lyonu, Concertino Praga a dalších. Od roku 2001 je stálým pedagogem na European Flute Academy v rakouském Fissu a od roku 2003 i na hudebních seminářích při festivalu Neuberger Kulturtage. Od univerzitního roku 2017/18 vyučuje též na „Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien“.

 

Informace k přihláškám do skupiny Jana Ostrého

Věk: od 10 let 

Plánovaný maximální počet vybraných účastníků:  

4-6 sólistů a jejich pedagogové a 1-3 soubory a jejich umělečtí vedoucí / pedagogové/  

Komorní hra: dua, tria, kvarteta a kvinteta 

Repertoár pro video nahrávku pro sólisty i soubory: 2 skladby z odlišných období 

Jediným skutečně důležitým kritériem je talent, touha a potenciál rozvoje, nikoli věk. 

Prosíme, ukázky nahrajte na YouTube a do přihlášky vložte odkaz 

Přihlášky přijímáme do 31. 3. 2023.

Program 2023/2024
18/5/2024 Praha

VI. setkání Akademie MenART

Archiv událostí 2023/2024
25/8/2023 - 27/8/2023 Kroměříž

I. Setkání Akademie MenART

7/10/2023 Praha

II. setkání Akademie MenART

25/11/2023 Praha

III. Setkání Akademie MenART

24/2/2024 Praha

IV. setkání Akademie MenART

13/4/2024 Praha

V. setkání Akademie MenART