Čestmír Suška

prostorová tvorba

Pokud je vám blízká práce s materiálem, přijměte pozvání ke společným setkáním, která naplníme nejen prací na společném objektu, ale i materiálovými experimenty. Dostane se i na rady a konzultace k vaší vlastní tvorbě. Setkání budou probíhat v našem ateliéru ve studiu Bubec v Praze. 

Čestmír Suška (1952) je absolventem oboru sochařství pražské AVU. Jeho aktivity jsou ale mnohem širší. V osmdesátých letech stál za významnou výtvarnou akcí „Sochy a objekty na Malostranských dvorcích“, později i na Staroměstských dvorcích. V roce 1981 stál u zrodu Výtvarného divadla KOLOTOČ, pro které pracoval nejen jako scénograf, ale i jako autor některých performancí. Je spoluautorem scénáře k filmu Pražská pětka, kde si i zahrál.  

V současné době je ale známý především pro svou sochařskou tvorbu. V letech 1987-1991 byl členem umělecké skupiny Tvrdohlaví, která významně ovlivňovala výtvarnou scénu v bývalém Československu a úspěšně vystavovala i v zahraničí. Často pracuje s dřevem, volně interpretuje přírodní tvary kamene, zabývá se povrchem a vnitřním prostorem plastiky. Úžas a obdiv vzbuzují rozměrné ocelové skulptury ze starých vysloužilých cisteren, které proměňuje pomocí plamenu a svářečky v překvapivě křehké artefakty. Čestmír Suška vystavuje v domácích i světových galeriích (např. Centrum současného umění DOX, Galerie hlavního města Prahy, České muzeum výtvarných umění, Birmingham Museum of Art, AL, USA, O. K. Harris Gallery, New York). 

Kromě své vlastní tvorby je ale stále také hybatelem aktivit na poli české výtvarné scény. Inspirován studijním pobytem v USA založil v roce 2000 Studio Bubec v prostorech bývalé skladové haly v Praze 5 – Řeporyjích, kde pracují umělci z České republiky i ze zahraničí. S výsledky jejich tvorby je veřejnost seznamována prostřednictvím výstav Art Safari, které pravidelně pořádá obecně prospěšná společnost Bubec. V roce 2015 založil s manželkou Arjanou Shameti nadaci na podporu výtvarného umění nazvanou Nadace Suška–Shameti, která přichází s projektem územního rozvoje v Tělovýchovné ulici v Praze–Řeporyjích, nazvaným "10 000 m2 kreativity". V roce 2017 založil festival m3/Umění v prostoru, který se koná ve veřejném prostoru města Prahy. 

Informace k přihláškám do skupiny Čestmíra Sušky

Věk: 10 +  

Plánovaný maximální počet vybraných účastníků: maximálně 10 žáků/studentů a jejich pedagogové 

Tato skupina se bude zabývat prací s materiálem. K přihlášce, prosíme, připojte fotodokumentaci materiálových a prostorových prací žáka/studenta (5 fotografií). Těšíme se na dopisy od žáků/studentů proč by se rádi dostali do této skupiny, a na doporučující dopisy od pedagogů, proč hlásí právě tohoto žáka či studenta. 

Setkání se budou realizovat ve studiu Bubec v Praze. 

Přihlášky přijímáme do 31. 3. 2023.

Program 2023/2024
9/6/2024 Městská galerie Litomyšl

Vernisáž výstavy Na cestě - Smetanova výtvarná Litomyšl

Archiv událostí 2023/2024
1/9/2023 - 3/9/2023 Studio Bubec, Praha - Řeporyje

I. Setkání Akademie MenART

11/11/2023 Bubec - Praha, Řeporyje

II. setkání Akademie MenART

27/1/2024 Bubec - Praha, Řeporyje

III. Setkání Akademie MenART

20/4/2024 Bubec - Praha, Řeporyje

IV. setkání Akademie MenART