20/12/2022

Hudební odyssea

Přejeme krásné svátky a s radostí oznamujeme naši novou koncertní řadu s názvem Hudební odyssea. Tato koncertní řada je příležitostí setkávat se společně s našimi mentory a stipendisty napříč jednotlivými ročníky Akademie. Vznikla ve spolupráci s Atriem na Žižkově a velmi se na ni těšíme.

 

Partnerem večera je Concertino Praga a Český rozhlas Vltava.

Večerem provází redaktor Mozaiky ČRo Vltava Daniel Jägr.

Budeme vyprávět příběhy setkávání mistrovství současné umělecké špičky, společné vášně a jiskřivé energii nejmladší generace. Ti, kteří došli na pomyslný vrchol, který cesta umělce nabízí, jsou připraveni předávat, sdílet a inspirovat nastupující generaci. Společně se zanoří do fascinujících témat, které studium umění nabízí a které otevírá otázky samé podstaty našeho lidství a snažení. Na pódiu se během večera vystřídají jak mentoři, tak jejich žáci ve společně sestaveném programu.

První večer naší nové Hudební Odyssey proběhne v pátek 27. ledna 2023.

Představí tři nepřehlédnutelné osobnosti české klasické scény a mentory Akademie MenART, Ivo Kahánka, Jana Fišera a Jana Ostrého, které pojí dlouholeté přátelství a chystají tento společný večer. Spojuje je mistrovství ve svém oboru a velkorysost vůči nastupující generaci. „Mezi talentovaným žákem a profesionálním umělcem je jistě spousta rozdílů v dovednostech a zkušenostech, ale v jedné věci jsou – nebo by měli být – stejní: oba by měli cítit intenzivní touhu vyjadřovat se hudbou,“ doplňuje Ivo Kahánek.

Na podiu je tento večer doplní jejich stipendisté z MenARTu

Mladistvou virtuositu představí klavíristé Johana Vítová ze ZUŠ Ilji Hurníka a Semjen Yakimov z Gymnázia Hlavního města Prahy, koncert otevře společně se svým mentorem flétnistka Adéla Vrátilová, která pod jeho vedením studuje již na pražské konzervatoři. Na flétnu se představí ještě Evelyna Anežka Semrádová ze ZUŠ B. Jeremiáše v Českých Budějovicích. Partnery koncertního mistra Jana Fišera budou tento večer již velmi zkušený mladý houslista Matej Pčolinský z Gymnázia Hlavního města Prahy.

 

J.Ch.Ph. Bach (1732 – 1795): Trio C Dur - Allegro    

Adéla Vrátilová a Jan Ostrý – flétny, Silvie Ježková – klavír

J.S. Bach ( 1685 – 1750) : Toccata a fuga e - moll BVW 914

Semjen Yakimov – klavír

G.Ph.Telemann ( 1681 – 1767):  Kánonická sonáta D Dur

Matej Pčolinský a Jan Fišer – housle

F. Chopin ( 1810 – 1849):  Polonéza f moll, op.71, č.3

Johanna Vítová – klavír  

A. Périlhou ( 1846 – 1936): Ballade pro flétnu a klavír

Evelýna Anežka Semrádová – flétna,  Silvie Ježková – klavír  

F. Poulenc ( 1899 – 1936): Sonata pro flétnu a klavír

Jan Ostrý – flétna, Silvie Ježková – klavír

B. Martinů ( 1890 – 1959): Arabesky – výběr

Matej Pčolinský – housle, Ivo Kahánek - klavír

C. Debussy ( 1862- 1918) : Sonata pro housle a klavír

Jan Fišer – housle, Ivo Kahánek - klavír 

Vstupenky je možné zakoupit zde.