Radek Baborák

práce se soubory

Vážení pedagogové, milí studenti, 

mám radost, že vás mohu opět oslovit a pozvat ke spolupráci v rámci Stipendijní Akademie MenART.  

Po zkušenostech z minulých roků, jsme dali s týmem MenARTu hlavy dohromady a přemýšleli, jak nejlépe zefektivnit naší edukační snahu. A proto jsme se rozhodli, pro změnu. Ne vy za námi, ale my budeme jezdit za vámi do vašich škol, k vašim orchestrům a souborům. 

Náš vzkaz je jednoznačný. Hudba a její provozování má smysl. Rozšiřuje obzory, přináší emoce, spojuje vnímavé lidi, je ku prospěchu jak těm, co ji poslouchají, tak těm, co ji studují a pak hrají. 

Byl to právě školní orchestr, který mě dovedl k pochopení muziky a naučil mě ji poslouchat a vnímat spoluhráče kolem mne. Není vyloučeno, že se to stane i vám, a že účast v MenART pro vás bude vstupenkou do fantastické hudební říše. Jste v ní srdečně vítáni! 

Těším se na viděnou a na slyšenou! 

Radek Baborák 

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti světové klasické hudební scény. Vystupoval na v koncertních sálech po celém světě a spolupracoval s řadou výjimečných dirigentských osobností, jako jsou Daniel Barenboim, Simon Rattle, Vladimír Ashkenazy, Naame Järvi či Seidži Ozawa. Radek Baborák v minulosti působil jako sólohornista v PKF — Prague Philharmonia, České filharmonii, Mnichovské filharmonii a v sezonách 2003—2010 též v Berlínské filharmonii. Sólově vystoupil s řadou prestižních těles, např. s Bamberskými symfoniky, Petrohradskou či Moskevskou filharmonií, Londýnskou královskou filharmonií, Tonkünstler Orchestra Vídeň, Mozarteem Salzburg či Filharmonií Arthura Rubinsteina v Lodži. Jeho vstup mezi dirigující sólisty iniciovali hráči Mito Chamber Orchestra, když ho vyzvali k zastoupení indisponovaného Seidžiho Ozawy na evropském turné orchestru. V současné době působí Radek Baborák v Mito Chamber Orchestra jako Ozawův asistent a je hlavním hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra. Od sezony 2021, je šéfdirigentem a dramaturgem ZSO Mariánské Lázně. 

Významnou součástí hudebního života Radka Baboráka je komorní hudba. Založil a umělecky vede soubory Baborak Ensemble, Český hornový sbor a smyčcový soubor Pražští komorní sólisté. Dále je členem ansámblu Afflatus Quintet, se kterým získal první cenu na soutěži ARD v Mnichově, souboru Berlín – Mnichov – Vídeň Oktet a spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty. Je též uměleckým vedoucím orchestru Česká Sinfonietta. Pravidelně účinkuje s celou plejádou mimořádných osobností, mezi něž patří klavíristé Yefim Bronfmann, András Schiff nebo Denis Kožuchin, houslisté Julian Rachlin, Janine Jansen či Boris Brovtsyn, violoncellista Julian Steckel, flétnista Emmanuel Pahud, hobojisté Albrecht Mayer, François Leleux nebo zpěváci Ian Bostridge, Thomas Quasthoff a Waltraud Mayer. V roce 2020 ho čeká debut s Vídeňskou filharmonií, kde se představí pod taktovkou Daniela Barenboima. 

Radek Baborák začal studovat hru na lesní roh v osmi letech u profesora Karla Křenka, pokračoval na Pražské konzervatoři pod vedením profesora Bedřicha Tylšara. Hned po studiích mu bylo nabídnuto místo prvního hornisty v České filharmonii — zcela výjimečně bez konkurzu. V roce 1995 obdržel cenu Grammy Classic a Cenu Davidoff. Věnuje se též pedagogické činnosti — vyučuje na HAMU v Praze, berlínské Barenboim-Said Academy a hostuje na TOHO University Tokyo. 

Výzva pro ročník 2023/2024 

Zažijte inspirativní rok ve spolupráci s vynikajícím hudebníkem a dirigentem Radkem Baborákem naplněný novými výzvami, setkáními a společnou intenzivní prací a zakončený koncertním vystoupením. 

Práce ve skupině Radka Baboráka je určena zájemcům z řad aktivních pedagogů vedoucích fungující školní orchestry či soubory na ZUŠ a jejich žákům. Do programu mohou být zapojeny až tři orchestry / soubory, které s Radkem absolvují dva bloky intenzivní práce ve své domovské ZUŠ. 

  

Informace k přihláškám do skupiny Radka Baboráka 

Účast v projektu je určena pro aktivní orchestry či soubory ZUŠ (smyčcové a dechové orchestry cca do 30 členů) a jejich vedoucího pedagoga. 

Zájemce prosíme o zaslání shrnujícího pohledu pedagoga na práci orchestru (přístup k oboru, motivace, očekávání, se kterými se do projektu hlásí). 

Dvě až tři skladby - ukázky realizovaných či rozpracovaných prací (může jít o work in progress ze zkoušky, nikoliv záznam celého koncertu) v délce do 5 minut. 

Repertoár orchestru: V rámci společné práce se bude také pracovat na těchto dvou skladbách: M. P. Musorgskij – Obrázky z výstavy, M. Ravel – Bolero. Partitury dodáme. 

Plánovaný maximální počet vybraných účastníků: 3 - 4 orchestry či soubory. Mentor stráví u každého vybraného souboru / orchestru dva dny v jeho domovské ZUŠ. Vybraní studenti orchestrů se zúčastní závěrečného soustředění.

Přihlášky přijímáme do 31. 3. 2023. 

 

Program 2023/2024
7/6/2024 Mariánské lázně

Mladé talenty se Západočeským symfonickým orchestrem, dir. Radek Baborák

8/6/2024 Mariánské lázně - Kolonáda

Mladé talenty se Západočeským symfonickým orchestrem, dir. Radek Baborák

Archiv událostí 2023/2024
25/2/2023 Orchestr Olomouc

II. Setkání Akademie MenART

10/3/2023 Orchestr Giovani Archi di Praha

II. Setkání Akademie MenART

14/10/2023 Orchestr Olomouc

I. Setkání Akademie MenART

4/11/2023 Orchestr Tikari Flutes

I. Setkání Akademie MenART

5/11/2023 Orchestr Giovani Archi di Praha

I. Setkání Akademie MenART

25/2/2024 Orchestr Olomouc

II. Setkání Akademie MenART

9/3/2024 Orchestr Tikari Flutes

II. Setkání Akademie MenART

10/3/2024 Orchestr Giovani Archi di Praha

II. Setkání Akademie MenART

5/4/2024 Orchestr Olomouc

III. Setkání Akademie MenART

6/4/2024 Orchestr Tikari Flutes

III. Setkání Akademie MenART

7/4/2024 Orchestr Giovani Archi di Praha

III. Setkání Akademie MenART