Terezie Kovalová

violoncello

Je jedno, jestli hrajeme klasiku nebo modernu, hlavní je, abychom se nenudili. Jsem velmi vděčná, že ve třídě p. Blanky Malikové na ZUŠ Eduarda Marhuly a následně ve třídě prof. Hanouska na JKO se mnou probírali nejen techniku, ale také umění, „jak“ se má hrát. Bylo pro mě stokrát důležitější být muzikant srdcem, než mít nesmyslně nadrcenou látku a vlastně tím nežít. Proč to tak je napsané, jak se skladatel cítil a v jaké byl životní situaci, jak se u toho cítíš ty a jak by se to líbilo hrát tobě…, to všechno jsou důležité otázky, na které se často zapomíná. Jako učitel sama zjišťuji, že nejtěžší je umění najít ve skladbě a vlastním hraní duši. A zúčastnit se tohoto hledání, to bych ráda nabídla svým studentům.

Všestranná muzikantka, interpretka a improvizátorka, hráčka na klasické i elektrické violoncello a také zpěvačka Terezie Kovalová doslova pluje mezi žánry a dělá to, co ji osloví. Zlehka přechází mezi koncertními pódii a klubovou scénou, hraje Vivaldiho, Bacha i Vladivojnu, je polovinou hudebního dua Calm Season, improvizuje, zpívá, skládá… Za jejím přístupem k hudbě je především odvaha pouštět se do zcela odlišných projektů než jiní cellisté – příkladem může být videoklip Kittchena k písni Sudety. Nedílnou součástí jejích aktivit je výuka dětí na ZUŠ Charlotty Masarykové v Praze 6 s cílem předat žákům především lásku k hudbě.

Terezie pochází z ostravské muzikantské rodiny, s hrou na violoncello začala v 8 letech. S orchestrem poprvé hrála v 11 letech, ve 13 měla první koncert s Janáčkovou filharmonií. Studovala na konzervatoři v Ostravě pod vedením skvělého pedagoga Prof. Jiřího Hanouska. Pokračovala na konzervatoři v Praze, kde si k violoncellu přidala ještě hudební management na HAMU. Už během studií hrála v různých kapelách, působila jako elév v Českém rozhlase a ještě před odchodem do Prahy vysílala dva roky v rádiu Helax. S Vladivojnou La Chia se setkala poprvé již v 16 letech – začátek spolupráce s ní byl pro Tereziinu kariéru zásadní inspirací, inspirací dělat věci po svém.

Mezi desítky hudebníků, se kterými si doposud zahrála nebo zazpívala, patří mj. Lenka Dusilová, Jarek Nohavica, James Cook, David Stypka, a skupiny Ecstasy of Saint Theresa, Luno, Umakart, Nano, Hentai Corporation, Republic of Two, Sunflower Caravan nebo River Jordan. K jejím dlouhodobějším hudebním partnerům patří Boris Carloff či Adam Vopička (Calm Season), vystupuje v projektech Vivaldianno, Aid Kid Movie Project, Zvíře jménem Podzim i v hudebně-literárním počinu Abendland. Absolvovala dvě turné s kapelou Lucie, stáž v proslulém berlínském kabaretu Wintergarten, věnuje se i filmové a divadelní hudbě, podílela se na desítkách alb. 

Je jednou z ambasadorek projektu Generation What?, evropského projektu, v jehož hledáčku je generace zvaná mileniálové a jehož cílem je zjistit, čeho se tato generace obává či jaké má ambice. Spolu s dalšími výraznými tvářemi českého umění podporuje akci ZUŠ Open. Umělecké vzdělávání je pro Terezii, milovnici komiksů a fantasy, cestou k hlubšímu rozvíjení myšlení i úspěšné socializaci v době dospívání, přičemž „vždy je fajn kombinace vlastního odhodlání, rodičovské podpory a vnější inspirace, která pak může člověka nějakým způsobem vzdělat a připravit do života.“

​

foto: Marek Rebroš

patronem programu je spoleČnost RSJ - dĚkujeme!