Lenka Nová

zpěv

Je mi ctí, že můžu být součástí tohoto krásného projektu. Jeho hlavní význam a taky to, co bych chtěla za sebe podpořit, je uchování a rozvoj originality jednotlivých osobností, které se do projektu přihlásí. V životě jsem se potkala s mnoha umělci. Některé jsem obdivovala a chtěla jsem být jako oni. Časem jsem pochopila, že musím být hlavně sama sebou, abych mohla uspět. Budu ráda, pokud se nám s dětmi společně podaří objevit i jiný úhel pohledu vnímání hudby a vyjadřování se v ní, posunout jejich hranice, najít jejich nejsilnější stránku.

Lenka Nová, zpěvačka s nezaměnitelným sametovým hlasem, ráda spolupracuje na nejrůznějších hudebních projektech a se skvělými textaři, třeba Michalem Horáčkem, Lukášem Pavláskem, Karlem Šůchou či Ivanem Hlasem. Byla 12 let zpěvačkou kapely Laura a její tygři, s níž odehrála stovky koncertů a vydala čtyři desky. V roce 2012 se vydala svojí sólovou cestu, na níž se čím dál výrazněji autorsky prosazuje. Patří k muzikantům, kteří se nenechají svázat do jedné žánrové škatulky. Její tvorba a interpretace odrážejí velmi přirozeně to, co zrovna odrážet mají; takže v jejích písních slyšíme něco z šansonu i rocku, folku i popu, nepřeslechnutelné jsou ale i odkazy na jazz, alternativu či klasickou hudbu. Přesto její hudební počiny působí kompaktně a mají přirozený vývoj. Lenka Nová staví do popředí text a jeho sdělení a připomíná tak, že „hudba – to jsou hlavně emoce. Základem mého fungování v muzice je proto živé hraní.“.

Lenka Nová pochází z Brna, vyzkoušela si dva roky na chemické průmyslovce, odmaturovala na Prvním humanitním gymnáziu. Hudební základy získala v divadelním souboru Pírko, vyrostla na muzice undergroundových kapel jako Pražský výběr, Stromboli, Dybbuk nebo Laura a její tygři. Už jako náctiletá zpívala s bigbítovými formacemi Manhattan nebo The Street, v roce 1996 zakotvila ve skupině Laura a její tygři. Zároveň získávala zkušenosti účinkováním v muzikálu (Vlasy) i divadle (téměř kultovní představení Babička v divadle Husa na Provázku) a po čtyřech letech příprav v roce 2003 vydala své první sólové album Nová deska. Následovala pestrá řada spoluprací, např. s Chinaski, Polemic, Los Panchos či Priessnitz, s Michalem Dvořákem a Jaroslavem Svěceným na projektu Vivaldianno a také s Michalem Horáčkem, jenž si ji spolu s nejzajímavějšími hlasy tuzemské scény vybral pro projekt Ohrožený druh. 

Odtud již vede cesta přes účinkování v dalších Horáčkových projektech (Kudykam, Český kalendář, Turné Mezi námi a Na cestě) a další sólovou desku Psí hodina k třetímu sólovému albu – k osobité generační výpovědi Čtyřicítka (2016). Na zhudebnění jedinečných textů Michala Horáčka se podílela z poloviny samotná interpretka, o ostatní se postarali autoři klubové scény jako Petr Linhart, Miroslav Vlasák či Josef Štěpánek. Následovalo úspěšné turné s kapelou v čele s pianistou Matejem Benkem. Album Čtyřicítka ukázalo, jaký autorský potenciál v Lence dřímá a jak je neuvěřitelně silná v interpretaci textů – je v nich vše: trocha melancholie, humoru, zkušeností i zklamání a životního nadhledu. V roce 2018 chystá společné turné s Petrem Maláskem – VE DVOU TOUR, na kterém v divadelních sálech po celé ČR odehraje komorní verze svých písniček.

​

Ocenění:

– Cena Anděl za nejlepší album roku 2008 – Ohrožený druh

– Cena Anděl za nejprodávanější album roku 2013 – Český kalendář

– Cena Anděl za rok 2017 – Nominace na zpěvačku roku za album Čtyřicítka

– Cena Žebřík 2012 – Stříbrná zpěvačka roku za album Psí hodina

patronem programu je spoleČnost RSJ - dĚkujeme!